W dniu 21 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Prawnika na temat Opieki prawnej i pieczy zastępczej nad dziećmi przybywającymi z Ukrainy z powodu wojny.
Od końca lutego 2022 roku polskie prawo stanęło przed kolejnym wyzwaniem w kwestii prawnych aspektów objęcia pieczą dzieci cudzoziemców bez opieki. Do tej pory w Polsce dzieci uchodźców bez opieki osób dorosłych było bardzo niewiele, mówiło się o kilkudziesięciu osobach rocznie. Obecnie szacuje się, że w naszymkraju może przebywać nawet ponad 100 tysięcy dzieci tzw. bez opieki, czyli bez rodziców lub innych opiekunów prawnych.W niektórych wypadkach dzieci są z innymi osobami bliskimi, w innych z opiekunami z pieczy zastępczej (tak rodzinnej, jak i instytucjonalnej). Bywają też sytuacje, gdy dziecko jest z opiekunem prawnym, ale nie ma on możliwości udowodnienia tego dokumentami.
W czasie spotkania nasza radczyni prawna Agnieszka Kwaśniewska-Sadkowska podjęła następujące kwestie:
- Co oznacza dziecko cudzoziemskie bez opieki?
- Kto może sprawować nad tymi dziećmi opiekę prawną?
- Jak zabezpieczać dzieci cudzoziemskie w pieczy zastępczej
- Czemu adopcja dzieci uchodźców jest niemożliwa?
- Czym różni się pomoc dziecku bez opieki w tzw. procedurze uchodźczej od wsparcia dziecka bez opieki na postawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa?