Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! 14 listopada 2024 r.

Zapraszamy Państwa na spotkanie Klubu Prawnika, którego tematem będzie opieka naprzemienna i osadzenie tego rozwiązania na gruncie dobra dziecka. Spotkanie odbędzie się 14 listopada 2024 r. godz. 15:00-18:00 na platformie Zoom.
Celem wykładu będzie omówienie prawnych podstaw i poglądów doktryny dotyczących pieczy nad dzieckiem rodziców żyjących w rozłączeniu. Omówione zostanie także orzecznictwo sądowe, w tym także orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W ramach wykładu zostaną też naświetlone rozwiązania prawne obowiązujące w Belgii i w Wielkiej Brytanii. W podsumowaniu wystąpienia znajdą się odniesienia do wyników badań dr Marii Reimann dotyczących opieki współdzielonej w perspektywie dzieci.
Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyniki badań i meta analiz prowadzonych w różnych krajach porównujące dobrostan dzieci w opiece współdzielonej versus w opiece głównie jednego rodzica. Omówione zostaną też ograniczenia badawcze, a także obszary, co do których istnieją rozbieżne opinie lub brakuje wystarczających danych, by móc jednoznacznie określić, który rodzaj opieki jest korzystniejszy dla dziecka.

 

Spotkanie poprowadzą:

 

Magdalena Szafranek – Socjolożka i prawniczka. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach dotyczących włączenia społecznego, wspierania dziecka i rodziny w środowisku lokalnym oraz zmian dotyczących społeczeństwa obywatelskiego. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Sędziów Pokoju. Pełni funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego – „Dziecko Krzywdzone. Teoria. Badania. Praktyka”, którego wydawcą jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jest ekspertką Instytutu Nowej Kultury i Przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.

 

Renata Szredzińska – Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła podyplomowe studium „Komunikacja społeczna i media” w Polskiej Akademii Nauk. Współautorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także programów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada m.in. za Politykę Ochrony Dzieci i ewaluację, w lutym 2024 r.  objęła stanowisko prezeski zarządu Fundacji.

 

Do udziału w spotkaniu zapraszamy adwokatów, radców prawnych, aplikantów oraz prawników organizacji pozarządowych. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisów można dokonywać pod linkiem: https://forms.office.com/e/hXk0WvJeaF
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego Dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.