„Wysoki sądzie, zobacz mnie” – upominamy się o przestrzeganie praw dzieci pokrzywdzonych przestępstwem

Podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji Dziecko pokrzywdzone przestępstwem zainaugurowaliśmy kampanię „Wysoki sądzie, zobacz mnie”.

Dobre prawo to bardzo dużo, ale nie dość dużo. Wszystko zależy od tego, czy stosujący je ludzie oraz instytucje mają na względzie najlepszy interes dziecka. Skrzywdzonego człowieka, który musi opowiedzieć obcym osobom, co go spotkało. Doświadczenie naszej Fundacji, wyniki badań i historie konkretnych dzieci wskazują, że bardzo często tak nie jest. Celem naszej kampanii „Wysoki Sądzie, zobacz mnie” jest wsparcie sędziów, prokuratorów, kuratorów procesowych i wszystkich osób, od których zależy los dzieci stających przed wymiarem sprawiedliwości. Chcemy przypomnieć profesjonalistom, jak wiele zależy od nich, oraz że zawsze znajdą merytoryczne wsparcie w naszej Fundacji.

 

W przygotowanym przez nas spocie dziewczynka obawia się, że podczas przesłuchania nie zostanie usłyszana, zrozumiana, że nikt jej nie uwierzy. Dzieci mają prawo się bać, my dorośli mamy obowiązek potraktować je z uwagą, troską i szacunkiem. To, co wydarzy się przy okazji przesłuchania, może bardzo długo rzutować na stan dziecka, w pozytywny lub negatywny sposób. Właśnie o tym jest nasza kampania – oraz o tym, że chcemy i będziemy wspierać prawników w ich zadaniach.

 

Więcej o kampanii „Wysoki sądzie, zobacz mnie”

 

Kampania powstała w ramach projektu Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dziecku, z dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.